REGULAMIN
Wstęp
Obchody 550-lecia nadania praw miejskich Łodzi i 100-lecia zorganizowanej turystyki polskiej stała się inspiracją do ustanowienia dnia 5 lutego 1973 r. Łódzkiej Odznaki Turystycznej przez Zarząd Oddziału PTTK w Łodzi. Celem ówczesnej odznaki było propagowanie i popularyzacja miasta, jego walorów historyczno-krajoznawczych. Wraz z biegiem lat weryfikacja odznaki została zawieszona. W związku z przypadającym w 2023 roku 600-leciem nadania praw miejskich Łodzi, mając na względzie rewitalizację i rozwój miasta, PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza postanowił sformułować nowy regulamin Łódzkiej Odznaki Turystycznej z jednoczesnym pozostawieniem wzoru odznaki ustanowionej w 1973 roku.
I. Postanowienia ogólne
- Łódzka Odznaka Turystyczna, zwana dalej ŁOT PTTK, została ustanowiona przez PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi.
- Celem zdobywania ŁOT PTTK jest propagowanie i popularyzacja miasta Łodzi, jego walorów historycznych, krajoznawczych, przyrodniczych oraz architektonicznych.
- ŁOT PTTK jest czterostopniowa: stopień popularny – odznaka metalowa w kolorze żółto-czerwonym, stopień brązowy – odznaka metalowa w kolorze brązowym, stopień srebrny – odznaka metalowa w kolorze srebrnym, stopień złoty – odznaka metalowa w kolorze złotym.
- Odznaka w stopniu złotym może zostać nadana honorowo, za duże zasługi w propagowaniu i popularyzacji Łodzi, na wniosek Komisji Krajoznawczej i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza przez Zarząd PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza
II. Warunki zdobywania odznaki
- ŁOT PTTK może zdobyć każdy, kto ukończył 7 lat i spełni warunki określone w niniejszym Regulaminie.
- ŁOT PTTK mogą również zdobywać osoby niebędące członkami PTTK.
- Zdobywanie ŁOT PTTK jest dobrowolne i odbywa się podczas wycieczek indywidualnych i zbiorowych realizowanych w różnych formach turystyki.
- ŁOT PTTK zdobywa się na obszarze miasta Łodzi.
- ŁOT PTTK zdobywa się w kolejności stopni. Warunkiem ich zdobycia jest odwiedzenie określonej liczby obiektów krajoznawczych i przyrodniczych na terenie miasta Łodzi.
- ŁOT PTTK w stopniu popularnym przyznaje się za przebycie trasy układu urbanistyczno-architektonicznego ulicy Piotrkowskiej będącej Pomnikiem Historii, w dowolnym kierunku, ograniczonej punktami: ulicą Adama Mickiewicza i Placem Wolności. Podczas wędrówki należy poznać i udokumentować minimum 10 dowolnie wybranych obiektów.
- ’Do zdobycia ŁOT PTTK w stopniu brązowym, srebrnym i złotym wymagane jest zdobycie niżej wymienionej ilości punktów:
na stopień brązowy – 100 punktów,
na stopień srebrny – 200 punktów
na stopień złoty – 300 punktów. - Liczba punktów za określony rodzaj obiektów:
1) Obiekty muzealne (muzea, filie), izby pamięci 1 0
2) Zabytki sakralne 5
3) Zabytki rezydencjonalne 5
4) Dawne obiekty przemysłowe 5
5) Miejsca pamięci narodowej (cmentarze, monumenty, tablice pamiątkowe) 2
6) Obiekty przyrodnicze, parki, skwery, ogrody 3
7) Pomniki i pomniczki 2
8) Murale 2 - Wybrany obiekt zalicza się tylko raz niezależnie od stopnia ŁOT PTTK.
- ŁOT PTTK można zdobywać równolegle z innymi odznakami PTTK.
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie ŁOT PTTK jest Książeczka Odznak Krajoznawczych lub dowolna forma kroniki zawierająca udokumentowanie / potwierdzenie zwiedzania poszczególnych obiektów. Istnieje możliwość przedstawienia kroniki w formie elektronicznej.
- Kronika powinna zawierać datę wycieczki, nazwę zwiedzanego obiektu oraz potwierdzenie zwiedzania i odbycia wycieczki.
- Potwierdzeniem mogą być pieczątki ze zwiedzanych obiektów, miejsc, bilety wstępu, samodzielnie wykonane fotografie lub inne dokumenty.
- Prawo potwierdzenia mają także przewodnicy, przodownicy, instruktorzy PTTK oraz organizatorzy turystyki, pod warunkiem ich obecności na danej wycieczce.
- Istnieje także możliwość uzyskania potwierdzenia w ramach udziału w imprezie turystyczno-krajoznawczej organizowanej przez PTTK, potwierdzenia zwiedzania obiektu dokonuje organizator imprezy.
III. Weryfikacja odznak
- W celu weryfikacji i przyznania ŁOT PTTK, książeczkę/kronikę należy złożyć
w biurze PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi lub przesłać na adres PTTK Oddziału Łódzkiego załączając zaadresowaną kopertę zwrotną. Opłatę za przesyłkę należy uiścić wraz z opłatą za zdobytą odznakę. - W przypadku kroniki w wersji elektronicznej należy ją przesłać na adres mailowy pttk.lodz@wp.pl
- Po zweryfikowaniu osoba zdobywająca ŁOT PTTK otrzymuje potwierdzenie zdobytego stopnia ŁOT PTTK. Potwierdzenie należy przedstawić wraz z książeczką/kroniką do weryfikacji wyższego stopnia ŁOT PTTK.
IV. Postanowienia końcowe
- Ewidencję przeprowadzonych weryfikacji i przyznanych ŁOT PTTK oraz dystrybucję prowadzi PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi.
- Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Komisji Krajoznawczej i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza.