Śladami Bitwy Łódzkiej 1914

Regulamin Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „Śladami Bitwy Łódzkiej 1914”

Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza „Śladami Bitwy Łódzkiej 1914” jest formą uczczenia pamięci wszystkich poległych  w czasie trwania jednej z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim na przełomie listopada i grudnia 1914 roku na terenach Łodzi i okolic. W Bitwie Łódzkiej poległo około 200 tysięcy żołnierzy wielu nacji. Bitwa Łódzka przeszła do historii jako pierwsza tak złożona operacja manewrowa, w której okrążający został sam okrążony oraz jako bitwa narodów.

I Postanowienia ogólne
1. Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza „Śladami Bitwy Łódzkiej 1914”, zwana dalej odznaką, została ustanowiona przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi.
2. Celem zdobywania odznaki jest propagowanie i popularyzacja historii Bitwy Łódzkiej na terenie Łodzi i okolic z roku 1914.
3. Odznaka jest trzystopniowa:
stopień brązowy – odznaka metalowa w kolorze brązowym
stopień srebrny – odznaka metalowa w kolorze srebrnym
stopień złoty – odznaka metalowa w kolorze złotym
4. Odznaka w stopniu złotym może zostać nadana honorowo za duże zasługi w propagowaniu i popularyzacji historii Bitwy Łódzkiej, na wniosek Komisji Krajoznawczej i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza, przez Zarząd  PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza.

II Warunki zdobywania odznaki
1. Odznakę może zdobywać każdy, kto ukończył 7 lat i spełni warunki określone w niniejszym regulaminie.
2. Odznakę mogą również zdobywać osoby niebędące członkami PTTK.
3. Zdobywanie odznaki jest dobrowolne i odbywa się podczas wycieczek indywidualnych i zbiorowych realizowanych w różnych formach turystyki.
4. Odznakę zdobywa się na na terenach powiatów: Pabianickiego, Zgierskiego, Brzezińskiego, Łódzkiego Wschodniego i miasta Łodzi.
5. Odznakę zdobywa się w kolejności stopni. Warunkiem ich zdobycia jest odwiedzenie określonej liczby miejsc pamięci, a także innych obiektów związanych z Bitwą Łódzką jak np.: muzea, izby regionalne, wystawy czasowe, budynki przeznaczone na lazarety (szpitale, szkoły, fabryki, teatry, dworce), osiedla dzielnic (będące wioskami w 1914 r.) cmentarze wojenne, mogiły zbiorowe i pojedyncze znajdujące się na cmentarzach, w lasach, a także pomniki, miejsca walk itp.
6. Do zdobycia odznaki w stopniu brązowym, srebrnym, złotym wymagane jest odwiedzenie niżej wymienionych ilości miejsc:
  – na stopień brązowy         – 10 miejsc,
– na stopień srebrny          – 20 miejsc,
– na stopień złoty              – 30 miejsc.
7. Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.
8. Punkty zdobyte ponad ustaloną normę dla danego stopnia odznaki będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
9. Wybrany obiekt zalicza się tylko raz niezależnie od stopnia odznaki.
10. Zalicza się obiekty zwiedzane przed uchwaleniem regulaminu.
11. Odznakę można zdobywać równolegle z innymi odznakami PTTK.
12. Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest dowolna forma kroniki  zawierająca jakąkolwiek formę udokumentowania z opisami (zdjęcia, pieczątki, bilety).
13. Kronika powinna zawierać datę wycieczki, nazwę obiektu, potwierdzenie.
14. Prawo potwierdzenia mają także przewodnicy, przodownicy, instruktorzy PTTK, organizatorzy turystyki, pod warunkiem ich obecności na danej wycieczce lub rajdzie.
15. Członkowie kadry programowej PTTK zwolnieni są z potwierdzania zdobytych obiektów.

III Weryfikacja odznak
1. W celu weryfikacji i przyznania odznaki kronikę należy złożyć lub przesłać do biura PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi na adres ul. Wigury 12a  90 – 301 Łódź lub adres mailowy: pttk.lodz@wp.pl.
2. Po zweryfikowaniu osoba zdobywająca odznakę otrzymuje potwierdzenie zdobytego stopnia odznaki. W celu weryfikacji wyższego stopnia odznaki należy przedstawić  potwierdzenie zdobycia wcześniejszego stopnia.
3. Wszelkiego rodzaju opłaty związane z przesyłką i kupnem odznaki ponosi osoba zdobywająca odznakę.

IV Postanowienia końcowe
1. Ewidencję przeprowadzonych weryfikacji i przyznanych odznak oraz dystrybucję prowadzi PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza w Łodzi.
2. Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Komisji Krajoznawczej i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza.

Pomocą w zdobywaniu odznaki są: mapy z obiektami: „Szlakiem I wojny światowej regionu łódzkiego”, Mapa tematyczna, wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego „Łódź i okolice. Mogiły i cmentarze z I wojny światowej”, Mapa turystyczna, 1:75 000, wyd. Compass; książka: „Łódź 1914. Kronika oblężonego miasta.” Krzysztof R. Kowalczyński, Łódź 2010, Księży Młyn Dom Wydawniczy.